Rok wydania: 2015
Wydawnictwo: Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów
Ilość stron: 444
ISBN: 978-83-7354-603-5
Kluczowym terminem w tytule pracy są wersety pochodzące z Księgi Psalmów. Wersety psalmiczne już w epoce starożytnej Kościoła zostały umieszczone w strukturze modlitw nazywanych godzinami kanonicznymi (inne ich nazwy: Officium Divinum, preces canonicae czy opus Dei), czyli przeznaczonych do zanoszenia przez Lud Boży podczas konkretnej chwili dnia. Wersety psalmiczne umieszczono w części określanej preces. Należy jednak pamiętać, że preces podlegały przez wieki zmianom i nie tylko wersety psalmiczne były ich elementem składowym. Miały one w Officium Divinum realizować naukę św. Pawła Apostoła (por. 1 Tm 2,1–4) o zanoszeniu do Boga modlitw za wszystkich ludzi i zazwyczaj miały charakter pokutny, a współcześnie dla nieszporów są to preces o charakterze intercessiones, zaś dla jutrzni invocationes.
Problematyka podjętego studium i jej aktualność dotyczy życia w Kościele i życia Kościoła. Do wielu różnych zadań Kościoła należy nieustanne głoszenie słowa Bożego, które w liturgii ma miejsce uprzywilejowane. To właśnie w liturgii, w której mamy do czynienia z Bożym zstępowaniem (aspekt katabatyczny) i ludzkim wstępowaniem (aspekt anabatyczny), zachodzi rozmowa między Bogiem a człowiekiem, między ludem Bożym – Kościołem a Bogiem
Spis treści
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Homo Dei
Ilość stron: 140
ISBN: 978-83-64451-27-0
Skąd pochodzi drzewo krzyża? Jak rozumieją jego symbolikę chrześcijanie i jakie są początki jej wizualizacji? Jakie były pierwsze ołtarze stawiane w domach i bazylikach? Od kiedy i dlaczego chrześcijanie podczas modlitwy zwracali się ku geograficznemu wschodowi? Jak modlono się w bazylikach? Od kiedy kapłan stawiał krzyż na ołtarzu? Czy przestrzeń naszych kościołów była zawsze taka jak dzisiaj? Odpowiedzi na te pytania (nieraz w formie hipotez) Czytelnik znajdzie w książce, skierowanej do wszystkich, którzy są odpowiedzialni za proklamowanie obecności Jezusa Chrystusa w zgromadzeniu liturgicznym, a także osób zainteresowanych szczególnie przestrzenią sakralną.
Książka zawiera niepublikowaną dotychczas w Polsce bullę Benedykta XIV O wizerunku ukrzyżowanego Zbawiciela na krzyżu wystawionym na ołtarzach z 1746 roku.
Spis treści
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: WAM
Ilość stron: 88
ISBN: 978-83-7505-727-0
Wzmianki o stule pochodzą z czasów Jana Chryzostoma. Początkowo delikatna lniana szata szafarzy była przeznaczona tylko dla diakonów. Ale już w VI w. używali jej biskupi i prezbiterzy. Od synodu w Bradze w 675 r. aż do reformy liturgicznej zapoczątkowanej Soborem Watykańskim II Kościół nakazywał noszenie stuły prezbiterom podczas sprawowania Mszy św. Miała okrywać ramiona i krzyżować się na piersiach.
Jak powstała stuła i jaka jest jej symbolika? Co piszą na jej temat Raban Maur, Innocenty III, Amalariusz z Metz, Sicard z Cremony, Durand z Mende czy Karol Boromeusz?
Odpowiedzi na wyżej postawione pytania (nieraz w formie hipotez) czytelnik znajdzie w niniejszej pozycji.
Spis treści
Rok wydania: 2007
Wydawnictwo: WN PAT
Ilość stron: 130
ISBN: 978-83-7438-120-8
Jako euchologia zostały wybrane I nieszpory uroczystości Jezusa Chrystusa Króla wszechświata, której zostaną przedstawione źródła biblijne, patrystyczne, liturgiczne i Magisterium Kościoła. Wszystkie razem tworzą świadomość członków Kościoła, którzy ante Deum stantes non sinus Conde vagantes.
Spis treści
Rok wydania: 2005
Wydawnictwo: WAM
Ilość stron: 103
ISBN: 83-7318-500-3
Dlaczego Kościół rzymsko-katolicki ogłasza na początku XX w. Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? Kim byli i z jakich środowisk się wywodzili główni propagatorzy nowej uroczystości? Co zawiera encyklika Piusa XI "Quas Primas"? Dlaczego nowy posoborowy kalendarz podaje nową datę świętowania uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? Czy dziś w dobie demokracji i praw ustalonych w parlamentach jest adekwatne nazywanie Chrystusa Królem?
Spis treści